Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM358ST
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: LM358ST
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | miniSO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1.1MHz |
| Slew rate | 0.6V/μs |
| Input offset voltage | 9mV |
| Input offset current | 40nA |