IC: audio amplifier; Pout: 2.5W; 10÷22VDC; Ch: 1; Amp.class: AB; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM380N-8/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM380N-8/NOPB
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 2.5W; 10÷22VDC; Ch: 1; Amp.class: AB; DIP8
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 10...22V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Impedance | 4Ω |
| Quantity in package | 50pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 2.5W |