IC: audio amplifier; Pout: 325mW; 4÷12VDC; Ch: 1; Amp.class: AB; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM386MX-1/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM386MX-1/NOPB
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 325mW; 4÷12VDC; Ch: 1; Amp.class: AB; SO8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4...12V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Impedance | 4Ω |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Bandwidth | 300kHz |
| Output power | 325mW |