IC: audio amplifier; Pout: 700mW; 4÷12VDC; Ch: 1; Amp.class: AB; DIP8
Multiples:
40.0
Minimum quantity:
40.0
Product code:
LM386N-3/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM386N-3/NOPB
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 700mW; 4÷12VDC; Ch: 1; Amp.class: AB; DIP8
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | differential, differential amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Impedance | 4Ω |
| Bandwidth | 300kHz |