IC: audio amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM48100QMHE/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM48100QMHE/NOPB
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...5.5V DC, 3...5.5V DC |
| Case | HTSSOP14 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Impedance | 8Ω |
| Quantity in package | 250pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Quiescent current | 9mA |
| Output power | 1.3W |