IC: audio amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM4811MM/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM4811MM/NOPB
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Impedance | 16Ω |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Quiescent current | 3mA |
| Max operating temperature | 85°C |