IC: audio amplifier; Pout: 675mW; 2.7÷5.5VDC; Amp.class: AB; SO8; 8Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM4862M/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM4862M/NOPB
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 675mW; 2.7÷5.5VDC; Amp.class: AB; SO8; 8Ω
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.2...5.5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Series | Boomer® |
| Impedance | 8Ω |
| Quantity in package | 95pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Max operating temperature | 85°C |