IC: audio amplifier; Pout: 1W; volume control,thermal protection
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM4865M/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM4865M/NOPB
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 1W; volume control,thermal protection
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | thermal protection, volume control |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Series | Boomer® |
| Impedance | 8Ω |
| Output power | 1W |