IC: audio amplifier; Pout: 3W; 2.2÷5.5VDC; Amp.class: AB; SO8; 3Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM4871MX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM4871MX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: audio amplifier; Pout: 3W; 2.2÷5.5VDC; Amp.class: AB; SO8; 3Ω
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.2...5.5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Series | Boomer® |
| Impedance | 3Ω |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 3W |
| Max operating temperature | 85°C |