IC: audio amplifier
Multiples:
95.0
Minimum quantity:
95.0
Product code:
LM4876M/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM4876M/NOPB
Specification for IC: audio amplifier
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | thermal protection |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Series | Boomer® |
| Impedance | 8Ω |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 1.5W |