Audio amplifier; Pout: 3W; 2; TO263-9
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM4950TS/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM4950TS/NOPB
Product downloads
Specification for Audio amplifier; Pout: 3W; 2; TO263-9
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 9.6...16V DC |
| Case | TO263-9 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Integrated circuit features | mono full-bridge: Bridge Tied Load (BTL), Stereo half-bridge: Single-Ended (SE) |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Series | Boomer® |
| Impedance | 4Ω |
| Quantity in package | 45pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 3.1W |