PMIC; DC/DC converter; Uin: 9.5÷95V; Uout: 2.5÷75V; MSOP8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM5008MM/NOPB-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM5008MM/NOPB
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 9.5÷95V; Uout: 2.5÷75V; MSOP8; buck
| Output current | 350mA |
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Frequency | 600kHz |
| Input voltage | 9.5...95V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |