IC: driver; high-/low-side,MOSFET gate driver; SO8; -2÷2A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM5101BMA/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM5101BMA/NOPB
Product downloads
Specification for IC: driver; high-/low-side,MOSFET gate driver; SO8; -2÷2A
| Output current | -2...2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 9...14V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Protection | undervoltage |
| Topology | H-bridge |
| Kind of integrated circuit | high-/low-side, MOSFET gate driver |