Driver; high-/low-side,gate driver; 1.6A; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM5101M/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM5101M/NOPB
Product downloads
Specification for Driver; high-/low-side,gate driver; 1.6A; Channels: 2; SO8
| Output current | -1.8...1.6A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 9...14V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Protection | undervoltage |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Voltage class | 100V |
| Kind of integrated circuit | high-/low-side, MOSFET gate driver |