IC: driver; high-/low-side,MOSFET gate driver; SO8; -1÷1A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM5109BMA/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM5109BMA/NOPB
Product downloads
Specification for IC: driver; high-/low-side,MOSFET gate driver; SO8; -1÷1A
| Output current | -1...1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Protection | undervoltage |
| Number of pins | 8 |
| Topology | H-bridge |
| Kind of integrated circuit | high-/low-side, MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 15ns |
| Pulse fall time | 15ns |
| Max operating temperature | 125°C |