IC: driver; MOSFET half-bridge; low-side,gate driver; SO8; -5÷3A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM5111-1M/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM5111-1M/NOPB
Product downloads
Specification for IC: driver; MOSFET half-bridge; low-side,gate driver; SO8; -5÷3A
| Output current | -5...3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3.5...14V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Protection | undervoltage |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Kind of output | non-inverting |
| Kind of integrated circuit | low-side, MOSFET gate driver |
| Impulse rise time | 25ns |
| Pulse fall time | 25ns |