IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM6172IMX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM6172IMX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | high speed, low distortion THD, voltage feedback |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 100MHz |
| Open-loop gain | 80dB |
| Slew rate | 3kV/μs |
| Input offset voltage | 4mV |
| Input offset current | 3µA |
| Max operating temperature | 85°C |