Temperature converter; -55÷125°C; SMD; Interface: I2C; SO8; 1mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM75AD,118-1
Manufacturer: NXP
Manufacturer code: LM75AD,118
Product downloads
Specification for Temperature converter; -55÷125°C; SMD; Interface: I2C; SO8; 1mA
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.8...5.5V |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | temperature sensor |
| Integrated circuit features | watchdog |
| Interface | I2C |
| Converter resolution | 11bit |
| Temperature measuring range | -55...125°C |
| DC supplying current | 1mA |