IC: Supervisor Integrated Circuit; Active logical level: low
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM809M3X-2.93/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM809M3X-2.93/NOPB
Product downloads
Specification for IC: Supervisor Integrated Circuit; Active logical level: low
| Output current | 20mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...5.5V DC |
| Case | SOT23-3 |
| Type of integrated circuit | Supervisor Integrated Circuit |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Threshold on-voltage | 2.93V |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Kind of integrated circuit | power on reset monitor (PoR) |
| Active logical level | low |