IC: operational amplifier; 16MHz; 5÷18V; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM833DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM833DR
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier; 16MHz; 5÷18V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating voltage | 5...18V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 16MHz |
| Slew rate | 7V/μs |
| Input offset voltage | 150µV |
| Max operating temperature | 85°C |