IC: operational amplifier; 1.4MHz; 4.75÷15.5V; Ch: 2; SO8; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMC6032IM/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMC6032IM/NOPB
Specification for IC: operational amplifier; 1.4MHz; 4.75÷15.5V; Ch: 2; SO8; tube
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | high voltage gain |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 1.4MHz |
| Slew rate | 0.8V/μs |
| Input offset current | 100pA |
| Max operating temperature | 85°C |