IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMC6082AIMX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMC6082AIMX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | high voltage gain |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1.3MHz |
| Open-loop gain | 130dB |
| Slew rate | 0.8V/μs |
| Input offset voltage | 800µV |
| Input offset current | 2pA |