IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMC662AIN/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMC662AIN/NOPB
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 1.4MHz |
| Slew rate | 1.1V/μs |
| Input offset voltage | 3.3mV |
| Input offset current | 2pA |
| Max operating temperature | 85°C |