IC: comparator; low-power; 2.7÷15V; SMT; SOT23-5; Comparators: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMC7211BIM5X/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMC7211BIM5X/NOPB
Product downloads
Specification for IC: comparator; low-power; 2.7÷15V; SMT; SOT23-5; Comparators: 1
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | comparator |
| Operating voltage | 2.7...15V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Kind of output | push-pull |
| Number of comparators | 1 |
| Input offset voltage | 18mV |
| Kind of comparator | low-power |
| Input offset current | 20nA |
| Max operating temperature | 85°C |