IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMP7701MFX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMP7701MFX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision, rail-to-rail |
| Operating voltage | 2.7...12V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 2.5MHz |
| Slew rate | 1.1V/μs |
| Input offset voltage | 500µV |
| Input bias current | 50pA |