IC: D/A converter; 12bit; Ch: 2; HTSSOP16; -40÷125°C; Max DNL: ±1LSB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMP92066PWP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMP92066PWP
Product downloads
Specification for IC: D/A converter; 12bit; Ch: 2; HTSSOP16; -40÷125°C; Max DNL: ±1LSB
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Converter resolution | 12bit |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 125°C |