Relay:electromagnetic;SPDT;Ucoil:48VDC;12A/250VAC;12A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMR1-48D
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Relay:electromagnetic;SPDT;Ucoil:48VDC;12A/250VAC;12A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact material | AgCdO |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Body dimensions | 29x12.5x15.5mm |
| Switched voltage | max. 30V DC, max. 250V AC |
| Coil resistance | 4.4kΩ |
| Rated coil voltage | 48V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 12A / 30V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Contact current max. | 12A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 530mW |
| Relay series | LMR1 |