IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMR33630BDDA
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMR33630BDDA
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | HSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 75pcs. |
| Input voltage | 3.8...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |