IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷36V; 600mVDC÷34.2VDC; 3A; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMR51430YDDCR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMR51430YDDCR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷36V; 600mVDC÷34.2VDC; 3A; Ch: 1
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Input voltage | 4.5...36V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |