IC: comparator
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMV339IPT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: LMV339IPT
Product downloads
Specification for IC: comparator
| Mounting | SMT |
| Case | TSSOP14 |
| Type of integrated circuit | comparator |
| Operating voltage | 2.7...5V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Kind of output | open drain |
| Number of comparators | 2 |
| Input offset voltage | 7mV |
| Kind of comparator | universal |
| Input offset current | 150nA |
| Max operating temperature | 85°C |