IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LMV358AIDR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMV358AIDR
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low voltage, rail-to-rail output |
| Operating voltage | 2.5...6V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Slew rate | 1.7V/μs |
| Input offset voltage | 5mV |
| Input bias current | 10pA |