Converter: DC/DC
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
LMZ14202TZ-ADJ/NOPB-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LMZ14202TZ-ADJ/NOPB
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 2A |
| Mounting | SMT |
| Case | SIP |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Application | IT |
| Output voltage | 0.8...6V |
| Input voltage | 6...42V DC |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |