Diode: rectifying; SMD; 600V; 1.1A; 3.5us; 1F (DO214AC); Ifsm: 25A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LN1F60-5053
Manufacturer: SHINDENGEN
Manufacturer code: LN1F60-5053
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 1.1A; 3.5us; 1F (DO214AC); Ifsm: 25A
| Mounting | SMD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 25A |
| Load current | 1.1A |
| Max. forward voltage | 1.05V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |