IC: PMIC; AC/DC switcher,SMPS controller; Uin: 85÷265V; SO-8C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LNK623DG-TL
Manufacturer: POWER INTEGRATIONS
Manufacturer code: LNK623DG-TL
Product downloads
Specification for IC: PMIC; AC/DC switcher,SMPS controller; Uin: 85÷265V; SO-8C
| Mounting | SMD |
| Case | SO-8C |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of pins | 8 |
| On-state resistance | 36Ω |
| Topology | flyback |
| Breakdown voltage | 725V |
| Frequency | 93...106kHz |
| Input voltage | 85...265V |
| Kind of integrated circuit | AC/DC switcher, SMPS controller |
| Max operating temperature | 150°C |