Cable gland; NPT1"; IP68; Mat: brass; Man.series: SKINTOP® MS NPT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LP-53112044
Manufacturer: LAPP
Manufacturer code: 53112044
Specification for Cable gland; NPT1"; IP68; Mat: brass; Man.series: SKINTOP® MS NPT
| IP rating | IP68 |
| Body material | brass |
| Cable external diameter | 11...21mm |
| Plating material | nickel |
| Spanner size | 36mm |
| Gland thread | NPT1" |
| Kind of thread | inch |
| Type of cable accessories | cable gland |