Fuse: PTC polymer; 1.2A; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 8A
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
LP16-120F
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP16-120F
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 1.2A; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 8A
| Mounting | THT |
| Power | 800mW |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 1.2A |
| Max. voltage | 16V |
| Max resistance | 140mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Min. resistance | 80mΩ |