Fuse: PTC polymer; 1.6A; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 8A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LP30-160SF
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP30-160SF
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 1.6A; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 8A
| Mounting | THT |
| Power | 1.2W |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 1.6A |
| Max. voltage | 30V |
| Max resistance | 70mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 3.2A |
| Min. resistance | 30mΩ |