IC: driver; boost; LED driver; WQFN24; 25mA; -500mV÷5.5V; Ch: 8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LP3944ISQ/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LP3944ISQ/NOPB
Specification for IC: driver; boost; LED driver; WQFN24; 25mA; -500mV÷5.5V; Ch: 8
| Mounting | SMD |
| Case | WQFN24 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Power dissipation | 1.76W |
| Topology | boost |
| Frequency | 400kHz |
| Input voltage | 2.3...5.5V |
| DC supplying current | 550µA |