IC: driver
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
LP5030RJVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LP5030RJVR
Specification for IC: driver
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Application | LED |
| Topology | boost |
| Output voltage | 0...5.5V |
| Input voltage | 2.7...5.5V |
| DC supplying current | 12µA |