Fuse: PTC polymer; 200mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 1A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LP60-020F
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP60-020F
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 200mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 1A
| Mounting | THT |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 200mA |
| Max. voltage | 60V |
| Max resistance | 2.84Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 400mA |
| Min. resistance | 1.5Ω |
| Switched current, max. | 1A |