Fuse: PTC polymer; 250mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 1.25A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LP60-025F
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP60-025F
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 250mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 1.25A
| Mounting | THT |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 250mA |
| Max. voltage | 60V |
| Max resistance | 1.95Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 500mA |
| Min. resistance | 1Ω |