Fuse: PTC polymer; 300mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 1.5A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LP60-030F
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP60-030F
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 300mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 1.5A
| Mounting | THT |
| Power | 590mW |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 300mA |
| Max. voltage | 60V |
| Max resistance | 1.36Ω |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 600mA |
| Min. resistance | 760mΩ |