Fuse: PTC polymer; 900mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 4.5A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LP60-090F
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP60-090F
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 900mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 4.5A
| Mounting | THT |
| Power | 1W |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 900mA |
| Max. voltage | 60V |
| Max resistance | 310mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 1.8A |
| Min. resistance | 140mΩ |