Fuse: PTC polymer; 500mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 2.5A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LP75-050F
Manufacturer: WAYON
Manufacturer code: LP75-050F
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 500mA; Imax: 40A; THT; Iswitch.max: 2.5A
| Mounting | THT |
| Power | 800mW |
| Maximum current | 40A |
| Current rating | 500mA |
| Max resistance | 770mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 1A |
| Min. resistance | 410mΩ |