IC: driver
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
LP8869QPWPRQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LP8869QPWPRQ1
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 120mA |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Application | automotive industry |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Frequency | 2.2MHz |
| Maximum output current | 600mA |
| Kind of integrated circuit | LED driver |