Switch: emergency stop; 22mm; Stabl.pos: 2; red; IP66,IP67,IP69K
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPCB6744
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: LPCB6744
Specification for Switch: emergency stop; 22mm; Stabl.pos: 2; red; IP66,IP67,IP69K
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP66, IP67, IP69K |
| Type of switch | emergency stop |
| Switches features | return by pulling |
| Number of positions | 2 |
| Caution! | Contact sets must be ordered separately. |
| Face dimensions | Ø40mm |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | red |
| Button shape | mushroom |
| Button marking | O |