Power supply: switched-mode; LED; 25.2W; 42VDC; 23.1÷42VDC; 0.6A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPF-25D-42
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: LPF-25D-42
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 25.2W; 42VDC; 23.1÷42VDC; 0.6A
| Output current | 600mA |
| Supply voltage | 90...305V AC, 127...431V DC |
| Power | 25.2W |
| Operating temperature | -35...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | LPF-25 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 148x40x32mm |
| Output voltage | 42V DC |
| Additional functions | active PFC, dimming function 1-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 85.5% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |