Power supply: switched-mode; LED; 90W; 30VDC; 3A; 90÷305VAC; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPF-90-30
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: LPF-90-30
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 90W; 30VDC; 3A; 90÷305VAC; IP67
| Output current | 3A |
| Supply voltage | 90...305V AC, 127...431V DC |
| Power | 90W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | LPF-90 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 61x161x36mm |
| Output voltage | 30V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 91% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |