Power supply: switched-mode; LED; 90.3W; 42VDC; 2.15A; 90÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPF-90-42
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: LPF-90-42
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 90.3W; 42VDC; 2.15A; 90÷305VAC
| Output current | 2.15A |
| Supply voltage | 90...305V AC, 127...431V DC |
| Power | 90.3W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | LPF-90 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 61x161x36mm |
| Output voltage | 42V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 91% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |