Power supply: switched-mode; 151.2W; 120÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LPP-150-24
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: LPP-150-24
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 151.2W; 120÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
| Output current | 6.3A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 120...370V DC |
| Power | 151.2W |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | LPP-150 |
| Body dimensions | 222x75x41mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 85% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | plug with 3,96mm pitch |
| Kind of power supply | open |